Colorado high school football scoreboard: Week 12

Thursday night’s scores

Class 5A
Ralston Valley 52, Cherokee Trail 0

Friday night’s scores, Saturday games

Class 5A 
Friday, Saturday round of 16
Regis Jesuit (7-4) at Valor Christian (10-0), 7 p.m. Friday
Fairview (10-1) at ThunderRidge (8-2), 7 p.m. Friday, Shea Stadium
Lakewood (4-7) at Eaglecrest (9-1), 7 p.m. Friday, Legacy Stadium
Legacy (5-6) at Grandview (9-1), 1 p.m. Saturday, Legacy Stadium
Highlands Ranch (4-7) at Columbine (10-0), 7 p.m. Friday, Jeffco Stadium
Arvada West (7-4) at Pomona (6-4), noon p.m. Saturday, NAAC
Castle View (8-3) at Cherry Creek (9-1), 7 p.m. Friday, Stutler Bowl

Class 4A 
Friday, Saturday round of 16
Heritage (8-2) at No. 1 seed Pine Creek (9-1), 7 p.m. Friday, District 20 Stadium
Skyline (7-3) at No. 8 Pueblo West (8-2), 1 p.m. Saturday, Cyclone Stadium
Chatfield (7-3) at No. 4 Broomfield (8-2), 1 p.m. Saturday, Elizabeth Kennedy Stadium
Longmont (7-3) at No. 5 Ponderosa (8-2), 1 p.m. Saturday, EchoPark Stadium
Standley Lake (7-3) at No. 3 Greeley West (8-2), 1 p.m. Saturday, District 6 Stadium
Dakota Ridge (6-4) at No. 6 Montrose (9-1), 7 p.m. Friday
Grand Junction Central (7-3) at No.7 Fruita Monument (8-2), 7 p.m. Friday, Stocker Stadium
Rampart (7-3) at No. 2 Loveland (10-0), 7 p.m. Friday, Ray Patterson Stadium

Class 3A
Friday, Saturday round of 16
Fort Morgan (8-2) at No. 1 Palisade (9-1), 1 p.m. Saturday, Stocker Stadium
No. 8 Evergreen (6-4) at Mead (7-3), 1 p.m. Saturday
Pueblo South (5-5) at No. 4 Palmer Ridge (8-2), 1 p.m. Saturday, Don Breese Stadium
Holy Family (7-3) at No. 5 Harrison (10-0), 7 p.m. Friday
Durango (6-4) at No. 3 Erie (10-0), 1 p.m. Saturday
Thomas Jefferson (8-2) at No. 6 Green Mountain (8-2), 7 p.m. Friday, Trailblazer Stadium
Frederick (8-2) at No. 7 Discovery Canyon (8-2), 1 p.m. Saturday, District 20 Stadium
Lewis-Palmer (6-4) at No. 2 Pueblo East (8-2), 7 p.m. Friday, Dutch Clark Stadium

Class 2A
Saturday’s quarterfinals
Bayfield (8-1) at Faith Christian (8-2), 1 p.m.
Salida (9-1) at La Junta (10-0), 1 p.m.
Basalt (9-1) vs. Platte Valley (10-0), 1 p.m.
Rifle (9-1) vs. Resurrection Christian (10-0), 1 p.m., at Windsor High School

Class 1A
Saturday’s quarterfinals
Meeker (7-2) at Limon (10-0), 1 p.m.
Florence (8-2) at Colorado Springs Christian (9-1), 3 p.m., UCCS Mtn. Lion Stadium
Burlington (8-2) at Strasburg (9-1), 1 p.m.
Centuari (8-2) at Peyton (10-0), 1 p.m.

8-man
Friday, Saturday quarterfinals
West Grand (10-0) at Pikes Peak Christian (9-1), 7 p.m. Friday
Rangely (9-1) at Hoehne (9-1), 1 p.m. Saturday
Sedgwick County (8-1) at Caliche (8-2), 1 p.m. Saturday
Merino (6-4) at Holly (8-2), 1 p.m. Saturday

6-man
Saturday’s quarterfinals
Stratton/Liberty (9-1) at Granada (6-4), 1 p.m.
Peetz (7-2) at Otis (7-3), 1 p.m.
Prairie (7-3) at Arickaree-Woodlin (7-2), 1 p.m., at Arickaree High School
Kit Carson (9-0) at Fleming (7-3), noon

***

Note from WSOE.Org : This content has been auto-generated from a syndicated feed.